Kombi Çeşitleri


Günümüzde artık teknolojinin, hızın ve konforun ön planda olmasıyla ısınma sistemimizde pratik, hızlı, temiz ve konforlu ısı sistemleri tercih edilmeye başladı. Özellikle tam anlamıyla yaşanan soğuk kış aylarında günlük hayatımıza devam edebilmemiz için ısı kaynakları bize zaman kazandıran ve pratik aynı zamanda maliyeti düşük uygun bütçeli olmalı. Eskiden kullanılan ve kara ateş olarak adlandırılan ısınma aracından sonra soba günlük hayatımıza girdi daha sonra kalorifer ve artık en pratik ve maliyeti düşük olan kombiler hayatımızın olmazsa olmazlarından.

Kombi denilince de akla sadece tek bir ısınma sistemiyle çalışan kazanlar geliyor ama artık günümüzde kombi çokça tercih edildiği için kombinin de çeşitleri hayatımıza girdi. Maliyeti bakımında ısıtılacak ortamın büyüklüğü ya da küçüklüğü bakımından kombi çeşitleri farklılık göstermektedir. Aynı zamanda bulunulan ortamın alt yapısı da kombi çeşitlerini etkilemektedir. Örneğin doğal gaz döşenmemiş bir şehire doğalgaz ile çalışan kombi taktırmak pek sağlıklı olmayacaktır bunun yerine elektrikli kombi tercih etmek daha mantıklı olacaktır.

Kombi çeşitlerini ilk önce petekli ve peteksiz olarak inceleyelim. Kombiler evi ya da iş yerini içlerinden su ya da elektrik tesisatı ya da karbon zemin ile oluşturulan materyallerle ısıtır. Petekli dediğimiz sistem genelde duvara monte edilen ve odanın ebatına göre büyüklüğü artan ya da azalan sistemdir. Bu peteklerin içerisinde su dolaşarak sıcaklık sağlanır. Peteksiz sistem ise gerekli tesisatın yerin altından elektirik kabloları, karbon sistem ya da su borularının döşenerek yerden sağlanan ısınma şeklidir. Genelde küçük alanlar da yerden ısınma daha çok tercih edilmektedir.

Kombi çeşitlerine birde ısı kaynağı olarak bakalım. Kombiler doğalgaz ile ya da elektrik ile çalışabilirler. Doğalgazın henüz bağlanmadığı bölgelerde elektrikli kombi tercih edilir. Ama elektrikli kombi doğalgazın aksine daha temiz ve sağlıklıdır.


Yorumlar kapatıldı.

ISITMA SOGUTMA SANAYİFirma Ekle